radio, internetowe, radio, internetowe, radia, internetowe, radio, internetowe, radia, muzyka, muzyka, muzyka, radio, pogoda, online, stations, polskastacja
radio radio radio

Wasza muzyka na naszej antenieWybierz zespół
HetmanHistoria zespołu sięga połowy lat 80. kiedy to Jarosław Hertmanowski postanowił przysłużyć się ojczyźnie i wstąpił do wojska. Tam zdobywał doświadczenie muzyczne występując w orkiestrze wojskowej. Tą samą drogę wybrał Paweł Kiljański, wokalista na prawie wszystkich płytach HETMANA. Paweł wystąpił nawet, z powodzeniem, na festiwalu muzyki żołnierskiej w Kołobrzegu. Po wyjściu z woja i wielu poszukiwaniach muzyków skład ustabilizował się i w 89 r. powstał pierwszy album pod szyldem HETMAN pt. "DO CIEBIE GNAM". W składzie:

* Jarek "Hetman" Hertmanowski
* Marcin Cioczek - bass
* Jurek "Hana" Hanausek - gitara
* Robert Kubajek - perkusja
* Paweł "Kiljan" Kiljański - śpiew

W dużej mierze do powstania pierwszego albumu przyczynił się Krzysztof "Uriah" Ostasiuk - tragicznie zmarły w 2002 roku wokalista zespołu FATUM. Zresztą drogi zespołów HETMAN i FATUM ciągle się przeplatały. Po dwuletniej przerwie powstał drugi album "ZŁE SNY". W składzie:

* Jarek "Hetman" Hertmanowski - gitara
* Jurek "Hana" Hanausek - gitara
* Paweł "Kiljan" Kiljański - wokal
* Olek "Egon" Żyłowski - bass
* Marcin Sitarski - perkusja
* Marek "Macka" Makowski - klawisze

Zespół potwierdził swoje upodobania w amerykańskiej odmianie metalu. Płyta przyniosła pierwszy wielki hit. "Easy Rider", bo o nim mowa, był często puszczany w rozgłośniach radiowych, stał się również hymnem dla wielbicieli dwuśladów. Dziś cena płyty na aukcjach internetowych przekracza 100zł. Poczatek lat 90. był łaskawy dla polskiego rocka. Zespoły jak: Hey, IRA, Golden Life, Ceti, Emigranci, Fatum, a także HETMAN przeżywały swój złoty okres, np. HETMAN wystąpił jako support przed Uriah Heep oraz na Stadionie X - lecia. Rok później kapela wydała przeróbki znanych polskich przyśpiewek w oprawie rockowej. Wyjątkiem na albumie "CO JEST GRANE!?" jest piosenka Boba Marley'a "No Woman No Cry" , która zaśpiewana jest w duecie z Kasią Kowalską. Po długich czterech latach na warsztat poszły kolędy - również odpowiednio wzmocnione. Nagrano je w składzie:

* Jarek "Hetman" Hertmanowski - gitara, bas
* Rafał Rogulski - gitara
* Artur Rudnicki - bass (Olek grał w tym czasie w Oddziale Zamkniętym)
* Paweł "Kiljan" Kiljański - wokal
* Marek "Macka" Makowski - klawisze
* Robert Kubajek - perkusja

Tuż po nagraniu płyty zespół opuścił Michał - odszedł do Lady Pank, a na jego miejsce przyszedł Bibas, znany wcześniej z KATMANDU. Równocześnie z "WSZYSCY ZACZYNAMY OD ZERA" ukazała się reedycja albumu "CO JEST GRANE!?" pod nowym tytułem "CZARNY CHLEB I CZARNA KAWA" bez piosenki Boba Marley'a. Od 2001 r. zespół starał się jak najwięcej koncertować. Przez ponad rok fani mogli oglądać grupę z dwoma wokalistami Pawłem i Robertem, ale po lecie 2002 Robert pożegnał się z HETMANEM a na stałe powrócił Kiljan.

W roku 2003 Olka Żyłowskiego na basie zastępuje Piotr "Rzęch" Rzempołuch i koncertuje do roku 2004. W 2004 pojawia się dwóch nowych muzyków - na początku roku dołącza do kapeli nowy basista - Krzysztof "Eddie" Dyczkowski,a w grudniu gitarzystą solowym w Hetmanie zostaje Radek Chwieralski. Zespół nadal dużo koncertuje i dopracowuje kawałki na nową płytę. Skład w tym czasie:

* Jarek "Hetman" Hertmanowski - gitara
* Krzysztof "Eddie" Dyczkowski - bas
* Paweł " Kiljan" Kiljański - wokal
* Radek Chwieralski - gitara solowa
* Jacek "Stopa"Zieliński - perkusja

W 2005 roku HETMAN obchodzi swoje 15-lecie. Z tej okazji zespół gra koncert w studiu Polskiego Radia, który zostaje zarejestrowany i wydany na płycie "LIVE-KONCERT Z OKAZJI 15-LECIA". W międzyczasie zespół odbywa krótką, ale udaną trasę po USA i gra koncert w Zakładzie Karnym na ul.Rakowieckiej w Warszawie.

W 2006 roku, nakładem Metal Mind wydany zostaje długo oczekiwany "SKAZANIEC". Teksty opowiadają o przemyśleniach więżnia w celi czekającego na karę śmierci. Zespół na płycie powraca w pewien sposób do stylu z "DO CIEBIE GNAM" (jest nawet wersja "Banity" z tekstem). Muzyce bliżej jednak do heavy metalu z lat 80-tych niż do rocka. W utworze R.I.P. można po raz kolejny usłyszeć córkę Jarka - Julię. Płyta zbiera bardzo dobre recenzje w prasie muzycznej.

Niestety wtedy też rozchodzą się drogi muzyków HETMANA. Z zespołu odchodzą Paweł Kiljański, Radosław Chwieralski i Jacek Zieliński i zakładają własny projekt pod nazwą NIGHT RIDER.
W 2008 roku zespół wydaje płytę "Hetman i Goście" na której można usłyszeć Marcina "Merota" Maliszewskiego, Adriana Pełkę, Maćka Zbroję, Łukasza Kułakowskiego, Piotra Żaczkiewicza i Julię Hertmanowską. Na gitarze zagrali: Michał Sitarski, Bogusław "Bibas" Balcerak i Piotr Zander.Teledyski zespołu Hetman

Teksty piosenek Hetman
Czarny chleb i czarna kawa

Galeria zespołu Hetman
Strona zespołu Hetman
www.hetmanband.pl


Jak słuchać | Pozdrowienia | Polecaj nas znajomym | Dodaj swoje piosenki |Polityka prywatności | Linki | Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone RADIO 81
wybierz, radio, dla, siebie, zet, rmf, eska, techno, muzyka, winamp, wawa, polska, stacja, rock